Real Madrid se califica fara emotii in sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid a reusit sa castige fara emotii pe teren propriu in fata celor de la As Roma. Trupa antrenata de Zinedine Zidane a inregistrat acelasi scor ca si in tur (2-0) si s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor. Pana la pauza meciului, tabela a ramas neschimbata, italienii avand cateva sanse bune de a marca. Dupa reluarea jocului ambele formatii au avut ocazii mari insa Real Madrid a fost cea care a reusit sa schimbe scorul pe tabela de joc.

In doar 3 minute, Ronaldo si James Rodriguez au spulberat sansele italienilor care inca mai sperau la un miracol. Ronaldo a reusit sa mai bifeze inca un record. El a devenit jucatorul cu cele mai multe meciuri jucate in fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, bifand in aceasta seara cel de-al 57-lea meci. Topul este completat de Xavi si Casillas cu 56, respectiv 55 de prezente. Lionnel Messi este doar pe locul 5, avand 51 de meciuri jucate in fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor

Echipele de start:

Real Madrid: Navas – Danilo, Pepe, Ramos, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric – Bale, James, Ronaldo

AS Roma: Szczesny – Florenzi, Manolas, Zukanovic, Digne – Keita, Pjanic – Salah, Perotti, El Shaarawy – Dzeko

De cealalta parte, Wolfsburg a reusit sa castige pe teren propiu cu scorul de 1-0 in fata celor de la Gent. Nemtii merg mai departe in sferturi dupa ce si in tur au castigat pe terenul celor de la Gent cu scorul de 3-2. Unicul gol al partidei din aceasta seara a fost marcat de Scurrle in minutul 74.

Wolfsburg: Casteels – Trasch, Knoche, Dante, Rodriguez – Guilavogui, Luiz Gustavo – Arnold, Draxler, Schurrle – Kruse

Gent: Sels – Rafinha – Nielsen, Gershon, Asare – Dejaegere, Neto, Kums, Matton – Milicevic, Simon

In celelalte doua meciuri de saptamana aceasta, Zenit primeste vizita celor de la Benfica, echipa care a reusit sa castige cu scorul de 1-0 in Portugalia si Chelsea isi va juca ultima carte pe teren propriu contra echipei lui Ibrahimovic, PSG. In tur PSG a dominat clar partida si s-a impus cu scorul de 2-1.